
Kancelářský balík OpenOffice.org nabízí podobně jako komerční Microsoft Office možnost vkládání matematických zápisů a symboliky. Narozdíl od MS Office, kde se vzorce vkládají přímo v textovém či tabulkovém editoru, zde existuje v podstatě samostatná aplikace OpenOffice.org Math. Prakticky stejná aplikace je součástí LibreOffice.
OpenOffice.org Math (OO Math) nabízí poměrně pohodlné vkládání matematických vzorců a symbolů, i když někdy je postup trochu složitější. Podívejme se, jak to snadno zvládnout. Po spuštění OO Math uvidíme základní okno s nabídkou symboliky a prázdné okno. V nabídce jsou prvky:
- operátor sumy a integrály
- množinové operace
- relační operátory
- funkce, odmocniny
- indexy a označení prvků
- logické a speciální operátory
- závorky a vektory
Nyní můžeme začít s vkládáním. Klikneme-li na nějaký symbol, nabídne OO Math konkrétní prvky dané skupiny, např. množinové operace. Během vkládání v dolní části okna vkládáme zápis a v horním jej vidíme.
Jednotlivé proměnné zapisujeme do polí <?> a operátory jsou nahrazeny anglickými slovy, například zde union (sjednocení). Právě proto může být někdy vkládání trochu složitější. Podívejme se na konkrétní zápis, kdy jsme zapsali sjednocení nebo průnik množin A, B pomocí logické spojky OR (nebo).
Pokud při zápisu klikneme do čtverečku v zobrazeném výrazu, ihned se označí kurzorem, kam máme vkládat znaky. Například na následujícím obrázku, kdy chceme zapsat znak do jmenovatele druhého zlomku.
V některý případech je tak dobré znát základy angličtiny ke vkládání těchto matematických zápisů. Dodejme ještě, že některé zápisy bohužel nevypadají zrovna nejlépe, například zápis maticových závorek, viz níže.
Za zmínku v OO Math stojí také tzv. Katalog, který nabízí některé symboly, jako písmena řecké alfabety a několik speciálních symbolů.
Jak ale vložiut tyto vzorce přímo v textu, například ve Writeru? Existují dvě cesty:
- vložení jako OLE objekt
- přímo vložit vzorec
V prvním případě vkládáme vzorce vytvořené v OO Math jako samostatné objekty. V druhém se pak například Writer přepne do režimu návrhu vzorců a vzorec tvoříme stejně jako v OO Math. Vzorce vytvořené v OO Math můžeme uložit do interního formátu ODF či do PDF. Poté v editoru vzorec vložíme z nabídky Vložit – Objekt – OLE objekt.
V druhém případě se Writer přepne do návrhového režimu vzorců a můžeme začít tvořit vzorec jako v OO Math, ale přímo v prostředí editoru. Samitný program OO Math tak nemusíme spouštět.
Také kancelářský balík OpenOffice.org, respektive LibreOffice nabízí nástroje na vkládání matematických formulací. Buď pomocí samostatného nástroje OpenOffice.org Math či přímo v prostředí například textového editoru. Zápis v řádku s anglickými slovíčky může začátečníka mást, ale kliknutím na příslušný čtvereček ve vzorci jej přímo navede na místo, kam zadat požadovaný zápis, např. číslo či písmeno. Z OO Math můžeme vzorce ukládat do ODF formátu a poté jej vložit jako OLE objekt či dokonce umožňuje export vzorců do PDF souboru.
0 reakcí
Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.