Skip to content


«
»

Android, historie a funkce aneb chytrý mobilní operační systém

Android

Dnes můžeme zmínit hned několik termínů, které slyšel snad každý kdo se o technologie a mobilní telefony alespoň trochu zajímá. Velmi pravděpodobně přitom o tomto systému slyšeli i ti, kdo se o to příliš nezajímají. Reklama na mobily tento systém téměř dostatečně propaguje. Android se totiž stal téměř synonymem pro chytrý telefon.

Ano. Operační systém Android byl vytvořen pro mobilní zařízení, nejčastěji mobily, ale dnes i některé multimediální zařízení jako jsou přehrávače nebo dnes stále více oblíbené tablety.

Domovská obrazovka Android

Domovská obrazovka Android systému

Jak to vše začalo, aneb jak to bylo

S přípravou operačního systému Android započala stejnojmenná firmy Android, Inc. založená v Palo Alto, Californii (USA) v říjnu roku 2003. Společnost založili Andy Rubin, Rich Miner, Nick Sears a Chris White, kdy všichni již nebyli žádnými nováčky ve vývojích nových technologií. Cílem jejich snažení bylo vyvinou „chytřejní mobilní zařízení“, které by byly uživateli blíže a dokázali např. mu pomáhat s určením jeho lokace. Společnost z počátku ale vyvíjela systém více méně „v utajení“. Na veřejnosti o své práci příliš nehovořila. Zmiňována byla pouze práce na softwaru pro mobilní telefony.

Zlomový okamžik nastal v roce 2005 kdy společnost Android, Inc. koupil Google. Zakladatelé ve společnosti zůstali jako zaměstnanci a dále se podíleli na vývoji operačního systému. Nyní se ale společnost nepotýkala s finančními problémy, které ji v předchozím období trápily. Také se tím částečně odhalily záměry společnosti Google, Inc., která tímto naznačila, že má zájem vstoupit na trhy s mobilními telefony.

Do vývoje zasáhla i tzv. OHA, tedy Open Handset Alliance, což je konsorcium 84 firem, které si za cíl stanovilo vytvoření otevřených standardů pro mobilní zařízení. Mezi členy patří (vedle zakládajícího Google) i například Intel, HTC, LG, Motorola, Nvidia, Samsung, T-Mobile, Texas Instruments. Ve stejný den, kdy toto konsorcium oznámilo svůj vznik, představilo i svůj vlajkový produkt – operační systém Android.

V roce 2008 se k Open Handset Alliance připojilo dalších 14 nových členů, mezi kterými jsou například firmy ARM, Atheros, AsusTek (značka Asus), Garmin, Huawei, Sony Ericsson, Toshiba a Vodafone.

Android, co to vlastně je

Android je open source operační systém pro mobilní telefony a další přenosné zařízení. To znamená, že každý má přístup k jeho zdrojovým kódům. Vychází přitom z dalšího OS s otevřenými kódy a sice systému Linux. S ním také sdílí samotné jádro systému. V den svého uveřejnění například obsahoval Android jádro (kernel) Linux 2.6.

To, že je Android zaměřený na mobily jej ale až tolik neomezuje. Navržen je tak, aby jej bylo možno provozovat na libovolném hardwaru (zařízení) i s téměř libovolným rozlišením obrazovky. Nainstalovat jej lze i na počítač, nebo notebook či netbook. Využívá jej i zajímavé hybridní zařízení (tablet s rozšířením na netbook) Asus Pad Transformer u kterého lze připojit (odpojit) klávesnici. Dále se již můžeme setkat s použitím u tzv. chytrých televizí, čtečkách elektronických knih nebo u multimediálních přehrávačů připojitelných k televizi místo DVD přehrávače či rekordéru.

Zpět ale k samotnému Androidu. Jeho jádro je založeno na Linuxu, knihovny poté v jazyce C a aplikační programy (aplikace) jsou programovány v upraveném jazyce Java.

Pokud shrneme hlavní vlastnosti Androidu bude mezi ně patřit:

  • podpora 2D i 3D grafiky
  • široká podpora konektivity k internetu či dalším zařízením, podporuje technologie: GSM/EDGE, IDEN, CDMA, EV-DO, UMTS, Bluetooth, Wi-Fi, LTE, NFC a WiMAX.
  • podpora standardních SMS a MMS
  • prohlížeč webových stránek, který si bez problémů poradí s wbeovými stránkymi pro počítače
  • Java pro mobilní telefony, označována jak J2ME je spustitelná přes programy třetích stran; některé telefony J2ME Javú podporují od výroby
  • široká podpora video, audio a grafických formátů: WebM, H.263, H.264 (v 3GP nebo MP4), MPEG-4 SP, AMR, AMR-WB (v 3GP), AAC, MP3, MIDI, Ogg Vorbis, FLAC, WAV, JPEG, PNG, GIF, BMP
  • podpora dodatečného hardware, připojitelných zařízení: kamery (na fotky a video), dotykové obrazovky, GPS, gyroskop, senzor zrychlení, senzor přiblížení
  • nativní podpora tzv. multi-touch, tedy současného ovládání dotykového displaye alespoň dvěmi dotyky – např. při přibližování a oddalování
  • multitasking – současný běh několika aplikací
  • podpora ovládání hlasem
  • tethering – připojení k internetu zařízení je možno sdíle s dalšími zařízeními skrze WiFi – telefón se dokáže změnit ve WiFi přístupový bod
  • podpora externích disků – microSD nebo externích USB disků (nutná je podpora tzv. USB host)

Programy, tedy aplikace pro Android

Jednou z oblastí, ve kterých jsou chytré operační systémy silné je možnost instalace dodatečných aplikací – rozličných prográmků. Ty mohou snadno doplňovat, nebo rozšiřovat funkce a schopnosti, které daný operační systém má (či mu naopak chybí). I další operační systémy pro mobilní zařízení jako je např. Symbian, iOS nebo Windows Phone toto podporují. Na rovinu si řekněme, že pro uživatele je toto jistě důležitá vlastnost. A pro výrobce poté zdroj dodatečných příjmů.

Přehled aplikací v systému Android

Přehled aplikací nainstalovaných v Android telefonu

Ani Android v tomto nezůstává pozadu, ba naopak. Má snad nejvíce dostupných aplikací k instalaci. Dostupné byly donedávna v tzv. Android Marketu (tržišti). To bylo v dubnu  2012 nahrazeno portálem Google Play, který kromě samotných aplikací nabízí ke koupi i další obsah – hudbu, knihy atd. Byť v původním názvu bylo „tržiště“ a v Google Play je mnoho obsahu v nabídce ke koupi najdete v Marketu, jak se tomuto místu pro stahování aplikací říká, spousty těch, které jsou zdarma. Buď jsou zdarma jako takové, nebo se jedná o funkčně drobně omezené verze jinak placených prográmků.

Pokud byste chtěli příklad, jaké aplikace je možno získat zdarma, tak se jedná například o OsmAnd, což je offline navigace právě pro Android. Zvládá stažení vektorových map offline, podporuje turn-by-turn navigaci (krok za krokem) a mluvit na vás dovede i hezky česky.

Ukázka bezplatné navigace pro Android

Ukázka bezplatné GPS navigace pro Android

Dále ne všechny androidí telefony disponují funkcí tzv. profilů. Tedy snadnou možností jak rychle přenastavit zvonění, jas displaye. To by se ale nejednalo o chytrý telefon (a systém) aby neexistovala možnost jak toto vyřešit. Je zde například aplikace Quick Profiles, která dovede nejen výše uevdené, ale jedním ťapnutím je možno změnit nastavení WiFi, Bluetooth, pozadí displaye i hlasitost zvonění, alarmu atd.

A takovýchto bezplatných rozličných aplikací je pro chytré telefony spousta. Sledovat je můžete třeba v rubrice Aplikace pro mobily serveru Zdarma.org.

I nějaké ty nevýhody

Samozřejmě nic není pouze pozitivní. Ani chytré telefony a jejich operační systémy obecně. A přiznejme si, že toto není nemocí pouze Androidu, byť již při jeho navrhování bylo jednou ze snah, aby byl energeticky co nejméně náročný. Tedy zařízení ním vybavené vydrželo běžet na baterii co nejdéle.

Z pohledu uživatele může být problém množství aplikací a procesů, které běží na pozadí a nemusí být přímo aktivně využívány, přitom z kapacity baterie si svůj díl odčerpají. Jako reakce existují další aplikace zvané task manažery nebo task killery, které dělají to, že automaticky (nebo na podnět uživatele) ukončují běžící nepotřené procesy chytrého telefonu. Škoda, že podobnou činnost neprovádí systém již sám o sobě. U slabších (levnějších) mobilů (s 256 MB či méně RAM) totiž skrze tuto vlastnost můžete mít málo volné RAM paměti.

Pokud se podíváte na statistiky využití baterie zjistíte poté další důležitou věc. U chytrých telefonů nejvíce „drancuje“ baterii display. Jako příklad můžeme vzít reálnou statistiku za 3 dny provozu. 65 % energie si vezme display, 22 % telefon v pohotovostním režimu (běží, ale vy jej nepoužíváte), 11 % nečinný telefon a pouze 2 % jdou na telefonování. Tato statistika samozřejmě závisí i od toho jak je telefon využíván. Nicméně spotřeba displaye jasně ukazuje, kde mají tyto zařízení svou rezervu i meze.

Závěr

Celkově je Android velmi zajímavý operační systém, který dosáhl doposud velkého úspěchu. Samy za sebe u něj hovoří čísla. V únore 2012 bylo v používání přes 300 milionů zařízení s tímto systémem a dle statistik z prosince 2011 se každý den aktivovalo přes 700 000 nových zařízení s tímto systémem.

Jestliže tento systém vznikl jako reakce na systém iOS Applu a Symbian Nokie a dalších, tak se tento krok určitě povedl. Jedná se o velmi zajímavý systém, kteří přinesl a přináší pokročilé funkce i do do té doby velmi levných zařízení (mobilů).

P.S. Jinak věděli jste, že slovo android s malým Á má i další význam.

Rubrika: Představení.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)