Skip to content


«
»

Máme zahodit Windows XP do softwarového smetiště?

Nedávno překonala používanost Windows 7 stále nejpopulárnější OS od Microsoftu Windows XP, který se stal legendou. Má smysl tento OS stále používat? Ano i ne. Zkusme si uvést některé zásadní přednosti, ale také nedostatky této dnes již legendární verze Windows, která je na trhu již 11 let. Co mohou „ixspéčka“ stále nabídnout?

Pojďme se nejprve přesunout o těch 11 let zpátky. V té době byla nejpoužívanější verze Windows 98, která sklidila velkou oblibu. Před XP přišla verze Windows 2000, která v podstatě dala funkční podobu a základ dnešním verzím. Ano, byla to Windows 2000, která přinesla multiuživatelský režim, Active Directory, konzolu MMC nejen pro správu systému, nastavování práv uživatelů a skupin, souborový žurnálovací systém NTFS a mnohé další dnes běžné užívané vlastnosti a funkce Windows. To mnoho lidí neví nebo zapomíná, že to byla právě Windows 2000, nikoli XP. Verze 2000 převzala to nejlepší z Windows NT 4.0 a pěkný vzhled a moderní ovládání z Windows 98. Přesto „dvoutisícovky“ se držely na dně a zájem o ně projevilo pár nadšenců a nasazení na servery. Příčinou byla mizerná podpora her.

Stav byl víceméně stejný do příchodu Windows XP. Ty změnily hlavně tvář systému a modré zaoblené rohy oken v prostředí Luna se stalo legendou´, stejně jako výchozí tapeta louky s mráčky. Tehdejší pastva pro oči.

Modré prostředí Luna s tapetou luk a mraků se stalo legendou pro XP

Modré prostředí Luna s tapetou luk a mraků se stalo legendou pro XP

 Samozřejmě XP tehdy měly vyšší HW nároky. Psal se rok 2001. Windows 98 již měly spoustu chyb a mnohý HW nepodporovaly. Windows XP byl následníkem Windows 2000 i 98. Opět spojení – zabezpečení a stabilita z Windows 2000 a podpora HW, her a multimediálního obsahu z Windows 98. Ehm, zapomněli jsme na Windows Millennium (ME), která vyšla, prodala se na „pár“ počítačích jako OEM verze a konec.

Když vyšla v roce 2006 verze Windows Vista, nijak to neohromilo trh. Ani uživatele samotné. Vista měla na tehdejší dobu přehnané HW nároky a kdo si tehdy dovolil 1 GB či dokonce 2 GB RAM. Přesto Windows Vista nejsou špatný systém, přinesly spoustu nových funkcí, grafickou akceleraci, obousměrný firewall s konfigurací v MMC a spoustu dalšího. Jenže čas patřil XP. V té době byl vydán SP2 pro Windows XP, který změnil hodně funkcí a směřoval na bezpečnost. Vylepšila se podpora HW a nových standardů. Výsledek byl takový, že na XP „všecko jelo“ a to i ovladače, hry a software obecně. Proč najednou přejít na Visty? Náročné a neodladěné. Narozdíl od XP, které v roce 2007 již měly nároky archaického počítače a vše bylo odladěno. Poté přišel SP3, ale ten již nic výrazně neměnil, spše shrnutí aktualizací a posílení bezpečnosti. Na poli serverových Windows vítězí Windows Server 2003 a později 2008.

Vraťme se ale k XP. Pro běžné počítače. A nejeden uživatel se ptá: Mají XP stále ještě smysl? Ano i ne. Jak pro koho. Po 11 letech však nemizí z trhu, stále jsou 2. nejpoužívanější verzí Windows, přestože Windows 7 překonala XP. Jistě, jsou moderní a poběží na nich nový software. Jaká je situace pro XP? Samozřejmě po instalaci Windows XP vám přijde vše poměrně zastaralé – od Internet Exploreru 6 po stařičký Windows Media Player 9. Ovšem na XP můžete stále nainstalovat spoustu aktuálního softwaru, např. nejnovější verzi programu Skype, MS Expression Web 4, Adobe Reader XI, Windows PowerShell 2.0, nejnovější Flash Player, modelovací program ParaView, Total Commander, prohlížeče webu, grafické programy a spousta dalšího softwaru nejen od MS. S Windows XP nemají problém ani specializované programy jako např. simulátor umělých neuronových sítí NeuroSolutions, MATLAB, Graph, DicomWorks a další software. Tyto programy totiž nesázejí na akceleraci a efekty, ale účelnost a podporu OS. Dovolím si říct, že převážná většina běžně používaného softwaru nebude mít s provozem na Windows XP žádný problém. Je pravda, že některé programy (i od MS) prostě na XP nedostanete. Např. vyšší verzi IE než 8 či nejnovější Visual Studio Express 2012, viz obrázek.

Visual Studio Express 2012 na Windows XP prostě nepojede...

Visual Studio Express 2012 na Windows XP prostě nepojede...

Dále nepojedou aplikace vyžadující grafickou akceleraci, kterou XP v základě neumí. Akcelerované prostředí je až Aero z Windows Vista. Dále budete mít problémy s novými hrami vyžadujícími DirectX 10 a vyšší, verze 9 je poslední pro XP.

Takže…používat Windows XP nadále? Jak pro koho. Pro běžné uživatele samozřejmě bez problémů. Pro hráče či vývojáře to může být problém kvůli nepodpoře nových technologií. Může se také objevit problém při instalaci Windows XP s tím, že pro XP je detekovaný HW prostě příliš nový (týká se zejména nových řadičů SATA a SSD disků). Pro většinu běžně používaného HW jsou však ovladače stále dostupné. Celkově si myslím, že obecně Windows XP má stále smysl používat, ale uživatel si musí promyslet, co chce na počítači provozovat. Běžní uživatelé budou s XP spokojeni dále a všem ostatním radím dobře promyslet provoz aplikací. Nezahazujme XP do šrotu, mají stále ještě smysl. Mají dnes již minimální nároky a mohou ještě několik let sloužit především méně náročným uživatelům. Většina HW i SW nebude mít s Windows XP problém. Silně doporučuji však instalaci posledního SP3, spousta programů jej vyžaduje! Setkávám se často s tím, že ke spuštění programu je třeba XP SP3/Vista/7/8. Problémem mohou být nejnovější hry s podporou DirectX 10 a vyšší. A necháme se překvapit jak úspěšná budou Windows 8.

Rubrika: Ostatní, Počítačové programy, Recenze, Tipy.

0 reakcí

Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.

Některé HTML je povoleno

(vyžadováno)

(vyžadováno, nebude nikde zobrazeno)