
Možností jak „zaplatit“ za něco co je zdarma není mnoho. Trochu se to i popírá. Protože, když je něco zdarma, proč za to platit. I přes to je na internetu mnoho věcí, které lidé dělají a tvoří bez nároku na odměnu. Když je ale drobně odměníme, je to potěší a budou své „hobby“ dělat s větší chutí. A nebo je prostě můžeme chtít odměnit, jako výraz díků. I z toho důvodu je zde poměrně nová služba Flattr. Mohli bychom to přirovnat k tlačítku „Like“ na Facebooku, jen s malou dávnou finanční odměny.
Jak uvádějí sami autoři před vznikem Flattru (byl to rok 2010) byla jediná další možnost jak někoho obdarovat poslat mu peníze skrze PayPal. Problém je, že sumy peněz, které se přes tyto systémy posílají (nebo na které byly stavěny) jsou prostě větší než třeba 0,01 Eura (cca 30 haléřů). A přesně toto vyřešila služby Flattr.
Video, které vše osvětluje (anglicky)
Níže můžete zhlédnout video autorů projektu, kde vše vysvětlují:
V zásadě vše funguje tak, že po vytvoření účtu na Flattr zašlete určitou peněz. Například skrze již zmíněný PayPal nebo platební kartu. Když následně během měsíce procházíte stránky na webu, programy, ale i jakékoliv jiné věci, můžete je odměnit jedním „Flattrnutím“. Na konci měsíce se všechny vaše Flattrnutí sečtou a vydělí se jimi vaše částka. Následně každý, koho jste Flattrnuli dostane poměrný díl.
Nejedná se tedy o nějaké velké částky. Pro podporu někoho se ale také nemusíte složitě někam přihlašovat jako u platebních systémů podobných PayPalu. Flattr má šikovné rozšíření např. pro webový prohlížeč Firefox, kdy můžete podporovat přímo z něj bez jakéhokoliv přihlašování.
Vše tak trochu i sociální síť
Protože dnes je vše tak trochu sociální síť nejinak je tomu i tu Flattru. Sledovat v něm můžete další uživatele a dozvíte se tak například o aktivitách, které aktuálně dělá a můžete mu dát jeden Flattr.
Sociální rozměr jde ale i trochu dále. Svůj Flattr účet můžete propojit i s dalšími sociálními sítěmi, jako je například Twitter, Facebook, Instagram, SoundCloud, GitHub, 500px, Vimeo, App.net nebo Flickr a za vše co na těchto službách uveřejníte vás mohou další uživatelé Flattr sítě odměnit.
Vše tak dostává další rozměr a můžete kromě dobrého pocitu získat příspěvek i na nějakou tu kávu nebo limonádu za měsíc zdarma. A to už za to stojí, ne?
Jak se dá Flattr „nabít“ penězi?
Na straně https://flattr.com/payments (mnohde se nedá nalézt; musíte být přihlášeni) si vyberete způsob jakým zaplatíte a jaký obnos na Flattr zašlete. Po zadání výše uvedené adresy se vám načte strana, kterou popisuje níže uvedený obrázek.
E-maily, které se posílají nebo neposílají
Zajímavou vlastností je, že skrze samotné prostředí Flattru můžete kontaktovat všechny ty, kteří vás obdarovali – a třeba – jim poděkovat. Ti ale samozřejmě mohou vše nastavit tak, aby od vás žádné zprávy nedostávali.
Ve výchozím nastavení vám Flattr posílá každý měsíc nějaké hlášení. Vše se dá ale vypnout. Jedná se tedy jak se ukazuje o velmi férovou službu, respektive její přístup ke svým uživatelům.
Upozornění můžete dostávat, když rozdělíte všechny peníze na Flattru, když v daný měsíc nikomu nic nepřidělíte, dostávat můžete upozornění, když vám někdo „dá Flattr“ a nebo měsíční přehledové hlášení. Vše se dá velmi snadno aktivovat i deaktivovat.
Závěr
Online webová služba Flattr tedy vedle PayPalu přináší téměř jedinou možnost jak snadno zaslat tvůrcům na webu malé částky jako projev díků za to, co vytvářejí i když za to nejsou nijak primárně placeni. Vedle PayPalu ale Flattr přináší možnost jej využívat i pouze pokud máte „jen“ platební kartu.
Zcela nový rozměr poté Flattr přináší tím, že za pomocí propojení se sociálními sítěmi, které třeba již nyní využíváte můžete být i vy odměněni ostatními. Obnos, která nasbíráte si poté můžete při určité výši nechat převést na PayPal účet a nebo jej opět rozdělit mezi další uživatele služby jejichž práce nebo díla se vám líbí a chcete je alespoň malou částkou takto odměnit.
0 reakcí
Mějte přehled o nových komentářích, přihlašte se k odběru RSS kanálu komentářů tohoto příspěvku.